APTGLQ400A120T6G
Product Categories
Beijing Silk Road Enterprise Management Services Co.,LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
APTGLQ400A120T6G
Category : Discrete Semiconductor Products Transistors IGBTs IGBT Modules
Current - Collector (Ic) (Max) : 700 A
Product Status : Active
Mounting Type : Through Hole
Package : Bulk
Series : -
Package / Case : SP6
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic : 2.4V @ 15V, 400A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) : 1200 V
Supplier Device Package : SP6
Mfr : Microchip Technology
Operating Temperature : -40°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector Cutoff (Max) : 200 µA
IGBT Type : Trench Field Stop
Power - Max : 1900 W
Input : Standard
Input Capacitance (Cies) @ Vce : 24.6 nF @ 25 V
Configuration : Half Bridge
NTC Thermistor : Yes
Base Product Number : APTGLQ400
Description : IGBT MODULE 1200V 700A 1900W SP6
Model Number : APTGLQ400A120T6G
Contact Now
IGBT Module Trench Field Stop Half Bridge 1200 V 700 A 1900 W Through Hole SP6